Визнання сертифікатів
Визнання сертифікатів
Національне агентство з акредитації України (НААУ) є членом Міжнародного форуму з акредитації (IAF) і підписантом Багатостороннього Угоди про взаємне визнання (IAF MLA) за напрямками акредитації органів з сертифікації систем управління якістю та з сертифікації продукції.
Це дає акредитованим органам з оцінки відповідності систем управління якістю та продукції, можливість використання на своїх документах комбінованого знаку IAF MLA за умови підписання окремої угоди з НААУ.
Орган з сертифікації СУМСЬКОЇ ФІЛІЇ ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА (ДП "ПОЛТАВАСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ") підписав відповідну угоду з НААУ, тобто має право ставити знак IAFMLA на сертифікатах. Це означає визнання таких сертифікатів у всьому світі.
Акредитація, що надається НААУ в вищенаведених сферах, еквівалентна акредитації, що надається національними органами з акредитації - підписантами IAF MLA в більш ніж 80 країнах світу.
International Accreditation Forum (IAF)
Міжнародний форум з акредитації (IAF)
IAF є всесвітньою мережею органів з акредитації та інших організацій, залучених до діяльності з оцінки відповідності.
IAF існує для досягнення наступних глобальних цілей:
- підтримка та розширення Багатосторонньої угоди про визнання (IAF MLA), між органами з акредитації – членами IAF з метою зменшення ризиків для підприємств та їх клієнтів і забезпечення впевненості щодо сертифікатів, виданих акредитованими органами з оцінки відповідності в будь-якій частині світу;
- розробка та гармонізація вимог щодо акредитації у всьому світі;
- просування акредитації як ефективного механізму для забезпечення довіри до товарів та послуг, що є істотною умовою для усунення обмежень для світової торгівлі.
Основним аспектом діяльності IAF є забезпечення того, що органи з акредитації – члени IAF акредитують лише ті органи з оцінки відповідності, що мають необхідну компетентність щодо своєї діяльності.
Підписання IAF MLA несе певні переваги не тільки для національного органу з акредитації, але й для національного уряду, регуляторів, бізнесу, виробників та споживачів.
Для національного уряду – IAF MLA надає надійну та міцну основу, яка в подальшому дає можливість заключати міжнародні торговельні угоди.
Для регуляторів – IAF MLA представляє собою визнаний на світовому рівні показник, який демонструє відповідність міжнародним стандартам та вимогам.
Для бізнесу – IAF MLA надає інформацію щодо надійності виробників та постачальників послуг, які пройшли сертифікацію з боку акредитованого ООВ.
Для виробників продукції та постачальників послуг – IAF MLA є можливістю відмежувати себе від конкурентів, що виробляють неякісну продукцію та надають неякісні послуги.
Споживачі набувають впевненості в товарах та послугах, які мають знак відповідності або супроводжуються сертифікатом відповідності. IAF MLA забезпечує, що такі товари та послуги відповідають вимогам стандартів щодо якості та безпечності, незалежно від того, де вони були вироблені або надані.
З огляду на те, що Європейська кооперація з акредитації (ЕА) є визнаним з боку IAF регіональним органом співробітництва, документи IAF, використання яких було схвалено відповідними резолюціями Генеральної Асамблеї ЕА, є обов’язковими до впровадження як НААУ, так і ООВ, що отримали акредитацію НААУ.
Історія співробітництва IAF та НААУ
У серпні 2016 року НААУ подану заявку на отримання членства в IAF. За результатами розгляду зазначеної заявки, у червні 2017 року НААУ приєдналося до IAF.
У серпні 2017 року НААУ отримано статус підписанта Багатосторонньої Угоди про взаємне визнання у сферах «сертифікація продукції», «сертифікація персоналу» та «сертифікація систем менеджменту» (для підсфер «системи менеджменту якості» та «системи менеджменту навколишнього середовища»).
У вересні 2017 року НААУ та IAF підписано Угоду про використання знаку IAF MLA, що надає акредитованим органам з сертифікації продукції, персоналу та систем менеджменту можливість використання на своїх документах комбінованого знаку IAF MLA за умови підписання окремої угоди із НААУ.