Загальна інформація
Загальна інформація
Сумська філія державного підприємства "Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації" Департаменту технічного регулювання Міністерства економіки України почала своє функціонування у 1935 році у вигляді Сумського обласного повірочного управління з відділенням у місті Конотоп, неодноразово перетворюючись. Наразі філія стала підприємством, здатним проводити роботи і надавати послуги у галузі стандартизації, метрології та підтвердження відповідності практично в усіх галузях діяльності суб'єктів господарювання.
Сьогодні філія має два відділи у містах Конотоп і Шостка. Еталонна база, яка постійно оновлюється і налічує 230 вихідних та 573 робочих еталони, науково-технічний потенціал, дозволяють фахівцям філії на високому технічному рівні, у стислі терміни виконати роботи, що стосуються компетенції філії. Серед 92 працюючих ми маємо одного кандидата технічних наук, 60 висококваліфікованих працівників з вищою освітою та 5 - з базовою вищою освітою. Фахівці органів з оцінки відповідності мають статус аудиторів за відповідними напрямками діяльності, 30 атестованих фахівців здійснюють повірку метрологічну перевірку та калібрування засобів вимірювальної техніки (ЗВТ), атестацію випробувального обладнання.
Філія у складі ДП «Полтавастандартметрологія» призначена, акредитована та уповноважена на проведення повірки (калібрування) ЗВТ, органом з сертифікації на проведення робіт з сертифікації продукції і послуг, в т.ч. імпортної продукції; органом з сертифікації систем менеджменту,а також органом з атестації вимірювальних лабораторій та сюрвейєром з оцінювання стану вимірювань.
Враховуючи стратегію розвитку Сумської області , постійне вдосконалення робіт та послуг, Сумська філія ДП "Полтавастандартметрологія" бачить свою основну задачу у тому, щоб бути максимально корисним промисловим підприємствам, установам, організаціям, підприємцям та споживачам. Філія здійснює свою діяльність у паливо-енергетичному, машинобудівному та транспортному комплексах, аграрному секторі, на підприємствах харчової та промислової продукції, закладах охорони здоров'я, у житлово-комунальному комплексі, будівельній індустрії та інших галузях.
ВІДДІЛ ОЦІНКИ ВІДПОВІДНОСТІ ТА СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТУ
Важливим механізмом забезпечення права громадян України на отримання якісної продукції та послуг є підтвердження їх відповідності вимогам національних стандартів, зокрема - процедура сертифікації і оцінки відповідності технічним регламентам.
Відділ з оцінки відповідностіСумської філії ДП "ПОЛТАВАСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ" проводить:
-
оцінку відповідності та сертифікацію харчової та промислової продукції, продовольчої сировини, тютюнових виробів, послуг з тимчасового розміщення (проживання) та сертифікацію послуг харчування;
-
атестацію виробництв;
-
технічний нагляд за стабільністю показників, що підтверджені сертифікатами відповідності під час виготовлення продукції;
-
облік виданих сертифікатів відповідності (свідоцтв про визнання), атестатів виробництв, декларацій про відповідність;
-
взаємодію з іншими Органами із сертифікації та акредитованими випробувальними лабораторіями;
Окрім виконання функцій органу із сертифікації продукції та послуг Сумська філія ДП «ПОЛТАВАСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» виконує функції органу з сертифікації системменеджменту.
Сектор систем менеджменту відділу оцінки відповідності продукції і систем менеджменту проводить комплекс заходів у сфері управління безпечністю харчових продуктів:
-
семінари-тренінги;
-
навчання з проведення внутрішніх аудитів систем менеджменту;
-
роботи з сертифікації систем менеджменту (ДСТУ ISO 22000:2019, ДСТУ ISO 9001: 2015).
Наявність впровадженої системи менеджменту безпечністю харчових продуктів (СМ НАССР) регламентована Законом України «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини».
Сертифікація продукції - це процедура підтвердження відповідності, завдяки якій незалежна від виробника і споживача організація засвідчує в письмовій формі, що продукція відповідає заявленим замовником вимогам.
Процедура сертифікації передбачена для сумлінного виробника, впевненого в якості продукту, що виготовляється і виробника, який шукає додаткові можливості підтвердження високого рівня якості продукту.
Об'єктом сертифікації може бути продукція, яка виробляється або ввозиться на територію України.
Послуги ООВ є загальнодоступними для всіх без винятку заявників, незалежно від величини підприємства, його значимості, належності до асоціацій, груп тощо. Оцінка відповідності не залежить від кількості вже зареєстрованих кожним конкретним суб’єктом господарювання декларацій та сертифікатів перевірки типу.
Всі роботи з оцінки відповідності оплачуються заявником на підставі договорів між заявником і ООВ ДП “Полтавастандартметрологія (форма згідно програми «1С Підприємство»).
ООВ в своїй діяльності керується чинним законодавством України, керівними та нормативними документами законодавчих і виконавчих органів, Статутом, Настановою щодо якості ООВ та іншими документами.
ООВ здійснює свою діяльність недискримінаційним чином відповідно до встановлених процедур так, щоб не перешкоджати або ускладнювати доступ замовникам з дотриманням умов конфіденційності робіт та іншим зацікавленим організаціям.
Діяльність та структура ООВ ДП «Полтавастандартметрологія» базується на відповідності вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2019 (EN ISO/IEC 17065:2012, IDT; ISO/IEC 17065:2012, IDT).
ООВ має штатний персонал, який:
- підпорядковується керівнику ООВ;
- є компетентний стосовно виконуваних функцій, охоплюючи складання процедур та документації, необхідної для процесу оцінки відповідності;
- вільний від впливу тих осіб, які можуть бути зацікавленими у результатах оцінки відповідності.
До проведення робіт з оцінки відповідності продукції залучаються сертифіковані аудитори та персонал, що пройшов відповідне навчання.
Інформація про кваліфікацію, досвід та підготовленість персоналу ООВ зберігається в особових картках та планах підготовки персоналу, що актуалізуються щороку начальником кадрової служби підприємства. Персонал ООВ має чіткі документально оформлені посадові інструкції, що встановлюють його права, обов’язки та відповідальність.
Підтвердженням компетентності персоналу є документи щодо вищої освіти, досвіду роботи за фахом та в сфері аудиторської діяльності, посвідчення з підвищення кваліфікації, сертифікати аудитора (сертифікація персоналу третьою незалежною стороною – акредитованим органом з сертифікації персоналу), документальне підтвердження щодо участі у семінарах, конференціях тощо.
ВИПРОБУВАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ
На базі Сумської філії ДП «Полтавастандартметрологія» діє випробувальна лабораторія акредитована Національним агентством з акредитації України на технічну компетентність згідно міжнародного стандарту ДСТУ ENISO/IEC 17025:2019 у сфері випробувань органолептичних, фізико-хімічних, хроматографічних, спектрофотометричних, молекулярно-генетичних випробувань харчової продукції та продовольчої сировини, продукції громадського харчування, радіологічних випробувань, випробувань мінеральних добрив; фізико-механічних випробувань будівельних матеріалів.
Випробування проводяться як для цілей сертифікації так і за індивідуальними договорами з юридичними чи фізичними особами.
Діяльність випробувальної лабораторії здійснюється в наступних основних напрямках:
- органолептичні і фізико-хімічні показники (в т. ч. визначення в продуктах харчової цінності (білків, жирів, вуглеводів) з подальшим розрахунком калорійності (енергетичної цінності);
- визначення токсичних елементів та важких металів: свинцю, кадмію, цинку, міді, миш'яку, ртуті, олова, заліза;
- контроль вмісту залишкових кількостей пестицидів, мікотоксинів, нітрозамінів, гормональних препаратів, харчових добавок (барвників, консервантів, підсолоджувачів), вміст бенз(а)пірену, визначення жирнокислотного складу (насичені, мононенасичені, поліненасичені жирні кислоти), масової частки ерукової та олеїновоїкислот, наявність сторонніх жирів (немолочного походження) у молочних продуктах методами газової, високоефективної рідинної та тонкошарової хроматографії;
- визначення алергену глютену, меламіну методом імуноферментного аналізу,
- визначення питомої активності природних радіонуклідів калія-40, стронція-90, цезія-137, радія-226, торія-232;
- перевірка харчової продукції та продовольчої сировини на наявність якісного та кількісного вмісту ГМО: виявлення регуляторних послідовностей промотору (35S) та термінатору (NOS), генів PAT, Bar, cp4 EPSPS методом полімеразно – ланцюгової реакції в реальному часі.
Технічну компетентність персонал випробувальної лабораторії підтверджено:
- участю у перевірках професійного рівня, які організовані компетентними акредитованими провайдерами;
- участю у міжлабораторних порівняннях результатів випробувань з акредитованими НААУ випробувальними центрами та лабораторіями відповідно вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 ;
- шляхом проведення внутрішніх аудитів системи менеджменту якості та внутрішнього лабораторного контролю.
Випробувальна лабораторія оснащена сучасним обладнанням з програмним забезпеченням, засобами вимірювань потрібної точності, стандартними зразками, витратними матеріалами у відповідності з нормативними документами на методи випробувань згідно заявленої сфери акредитації. Випробування проводяться в обладнаних виробничих приміщеннях, що відповідають сучасним вимогам.
Крім проведення випробувань у заявленій сфері акредитації лабораторія надає консультативно-методичну допомогу лабораторіям підприємств в освоєнні сучасних методів досліджень.
СЛУЖБА СТАНДАРТИЗАЦІЇ
1 Виконує науково-дослідні та практичні роботи у сфері стандартизації та метрології:
- гармонізація міжнародних та європейських стандартів;
- розробка технічних умов на продукцію, організаційно-методичну та консультаційну допомогу при розробці технічних умов, змін до них та інших категорій нормативних документів;
- перевірку, доопрацювання технічних умов (змін до них), внесення їх до бази даних «Технічні умови України»;
-
ведення регіонального фонду технічних умов;
- вилучення ТУ з бази даних «Технічні умови України», надання завіреної копії ТУ;
- розробку експлуатаційної документації, необхідної при постановці продукції на виробництво (технічних завдань, програм проведення випробувань, паспортів тощо);
- методичну та консультативну допомогу з питань метрологічного забезпечення
(підбір засобів вимірювальної техніки, застосування випробувального обладнання);
- розробку методик повірки засобів вимірювальної техніки, програм та методик атестації засобів вимірювальної техніки та випробувального обладнання;
- розробку комплекту документів з атестації вимірювальних лабораторій.
2. Підтримує в актуальному стані фонд нормативних документів, який налічує понад 30 тисяч документів. Серед них: документи, гармонізовані з міжнародними (ДСТУISO,ДСТУ IEC, ДСТУ EN), міждержавні стандарти (ГОСТ), державні стандарти (ДСТУ), технічні умови (ТУ) та інші нормативні документи.
3. Проводить роботи з консультаційно-інформаційного обслуговування замовників з використанням електронних офіційних ресурсів «Каталог нормативних документів», «Каталог технічних умов України», «Каталог Будстандарту».
4. Проводить роботи з актуалізації нормативних документів, якими користуються підприємства-замовники.
5. Надає послуги з продажу офіційних копій нормативних документів в електронному вигляді.
ВІДДІЛИ ПОВІРКИ ТА КАЛІБРУВАННЯ ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ (ЗВТ), ВІДДІЛИ ПОВІРКИ ЗВТ У МІСТАХ КОНОТОП І ШОСТКА
Виконують широкий спектр робіт з:
1. Повірки, калібрування та метрологічної перевірки механічних та лінійно-кутових ЗВТ:
- віддалемірів
- рулеток вимірювальних
- мікроскопів
- мікрометричного та штангенінструменту
- звужуючих пристроїв витратомірних вузлів
- мір місткості
- тахеометрів
- стендів технічного діагностування
- метроштоків
- дозаторів,
- спідометрів
- автомобільних таксометрів
- ваг
- мірників
- паливо- та оливороздавальних колонок, резервуарів
- машин для статичних випробувань, автоцистерн та багатьох інших груп ЗВТ
- 2.Повірки, калібрування та метрологічної перевірки теплотехнічних та фізико-хімічних ЗВТ:
- витратомірів
- обчислювачів
- лічильників рідини та газових середовищ
- манометрів, перетворювачів тиску
- теплолічильників
- барометрів
- аналізаторів медичних та харчових
- вологомірів
- вимірювачів артеріального тиску
- газоаналізаторів
- рН-метрів
- масс-спектрометрів
- хроматографів
- гігрометрів
- термометрів
- спектрофотометрів та багатьох інших груп ЗВТ
- 3. Повірки, калібрування та метрологічної перевірки електро - радіо - іонізуючих ЗВТ:
- апаратури почасового обліку вартості та тривалості телефонних розмов
- частотомірів
- лічильників електричної енергії
- амперметрів та вольметрів
- калібраторів
- трансформаторів струму та напруги
- генераторів
- електрокардіографів
- пульсоксиметрів
- енцефалографів
- дозиметрів
- гамма-радіометрів
- вимірювально-інформаційних систем та інших ЗВТ
На базі повірочних підрозділів філії функціонує калібрувальна лабораторія, акредитована згідно міжнародного стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019. Лабораторія виконує калібрування ЗВТ за видами вимірювань L - довжина, M – маса та пов’язані величини, PR – фотометрія та радіометрія, QM - хімія (кількість речовин), T – термометрія та TF – час і частота.
Фахівці структурних підрозділів з повірки ЗВТ, на підставі Свідоцтв про атестацію, проводять вимірювання геометричних, механічних величин, вимірювання параметрів потоку, витрат, рівня, об'єму речовин, вимірювання тиску, вакууму, фізико-хімічного складу та властивостей речовин, температурні і теплофізичні вимірювання, вимірювання часу і частоти, електричних і магнітних величин, радіотехнічні, радіоелектронні та оптико-фізичні вимірювання, а також вимірювання характеристик іонізуючих випромінювань і ядерних констант. Окрім цього, виконують роботи з атестації випробувального обладнання.
ГРУПА ОЦІНЮВАННЯ СТАНУ ВИМІРЮВАНЬ
Надає послуги з:
- атестації вимірювальних лабораторій на проведення вимірювань згідно вимог СОУ РП 71.2-04725987.001:2014;
- оцінювання стану вимірювань згідно вимог ДСТУ ISO/IEC 10012;
- надання інформаційно-методичної допомоги замовникам.